WoW İlginç Olaylar: Wotlk Ensidia’nın Banı!

World of Warcraft tarihine baktığınızda bir sürü başarılı guild ile karşılaşırsınız, fakat birçok Wow oyuncusu için Ensidia’nın yeri ve oyun içinde hatırlanış şekli diğer guildlerden farklıdır. Bir çok WoW oyuncusuna göre, WoW tarihinin en başarılı eklenti paketi Wrath of the Lich King çıktığında oyuncu sayısı rekoru kırılmıştı. Hem karşımızdaki düşmanın Lich King olmasından, hem de belki biraz da günümüzde bulunan sosyal medyaların etkisinden uzak olmasından dolayı İcecrown için yapılan yarış en ilginç yarışlardan biriydi. O dönemde oyuncular ve guildler büyük achivementlar aldığı zaman oyun içerisinde anons geçerdi ve belki bunun bile kendi içerisinde bir ilgi çekiciliği vardı.

Gelelim olayımıza, Lich King’e kadar kıyasıya bir yarış yaşandı ve Ensidia o dönem için Lich King ile savaşan ilk guildlerden biri oldu. Savaş sırasında, şu anda olduğu gibi birden fazla faz vardı ve Ensidia fazı atlatmak için bir yol bulmuştu. Engineering’den gelen bombalarla köprüyü yıkıyorlar ve faz hiçbir zaman atlamıyordu. Dolayısıyla Ensidia bunu kullanarak Lich King’i öldürmeyi başardı ve bütün oyuncularda anons geçti.

Fakat olaylar bir kaç gün sonra başladı, ilk önce Blizzard Ensidia’nın bir exploit kullandığını ve achivementların ellerinden alındığını açıkladı. Daha sonra da Ensidia’nın oyuncularını banladılar. Bu ban yüzünden Ensidia belki normal yollada kesebileceği bossu deneyemedi ve dağıldı. Oyuncuların bir çoğu yaptıklarının bir exploit olduğunu bilmediklerini savundu, guild bunun oyun içi bir mekanik olduğunu savundu fakat sonuç değişmedi.

Aslında bu olay zinciri size şu an bakıldığında çok normal geliyor olabilir ama bir boss savaşında, professionlardan gelen bir eşyanın kullanılması ve bu sayede savaşın kolaylaşması çok bir oyun mekaniği olabilirdi. Hatta bu bir reklam stratejisine bile dönüşebilirdi. Belki Blizzard o gün verdiği kararla, WoW tarihinin en parlak guildlerinden birini oyundan kaldırmış oldu. Wotlk sonrası bir dönem guild devam etmişte olsa asla eski yapısına geri dönemedi.